Bims

Neden BİMS?

1) Normal tuğlalarda dayanım 25 kg/cm2 olmasına karşın Bims’te dayanım 40 kg/cm2’ dir.
2) Üretimde kullanılan pomzanın tane çapı 3mm-14mm arasında değişmektedir.
3) Normal şartlarda kullanılan tuğla m2’ye 26 adet giderken Bims’te kullanılan malzeme 11.5 adettir.

BİMS BLOĞUN KULLANILMASINI GEREKTİREN FAKTÖRLER;

1) Tam Isı ve Ses Yalıtımı : Bims’ in hammaddesi olan pomza madeninin doğal özelliğinden kaynaklanan bir durumdur. Pomza volkanik bir kayaç olup zamanda doğada oluşumu sırasında bünyesindeki gazların ani olarak terk etmesi , ani soğuma nedeniyle makro ölçekten mikro ölçeğe kadar sayısız gözenek içerir. Gözenekler arası bağlantısız boşluklu olduğundan permeabilitesi düşük ısı ve ses yalıtımı yüksektir.Yüksek termal dayanıklılığından ötürü ısıtma ve soğutmada enerji tasarrufu sağlar. Lamda değeri : 0.18’ dir.

2) Yangına Karşı Dayanıklıdır : Bims’in hammaddesi olan pomza volkanik bir kayaçtır ve camsı yapıya sahiptir. Bu sebebten dolayı ısıya son derece dayanıklıdır.1100C yanma ısısında asgari 239 dakika alev almama şekil ve boyut kaybetmeme, duman çıkarmama dayanımı vardır.Yangın sınıfı F180 dir.

3) Hafif Malzemedir : Birim hacim ağırlığı 650-800 kg/m3’tür. Hafifliği sayesinde binanın ağırlığını azaltıcı etkisi vardır. Çok katlı binalarda tercih edilmesinin sebebi hafif ve sağlam olmasıdır.

4) Depreme Karşı Dayanıklıdır : Hafif olması nedeniyle direkt temele gelen yükün ve deprem anında oluşacak momentin azalmasından dolayı güvenlidir. Elastisite Modülü 70.000 kg/cm2’dir. Bu nedenle deprem dalgalarına karşı çok büyük esneklik sağlar.

5) Kolay ve İnce Sıva Yapılabilir : İri pomza agregaları ve çimentodan mamul olduğu için ve gözenekli yapısından dolayı çok iyi sıva tutucudur. Bu nedenle bimsten yapılan duvar bloklarının sıvalarında kabarma ve çatlama olmaz.

6) Doğal Malzemedir : Bims’ in bileşenlerinin hiç birinde kimyasal madde yoktur. Renklendirmede kullanılan boya dahi taş boyasıdır. Yapısında kimyasal maddeler içermediği için geri dönüşümlüdür. Poza taşı kimyasal olarak tesirsizdir.

7) Ortamın Nemini Dengeler : Ortamdaki nem oranını dengeleyen doğal difüzyon yeteneğine sahip olan bu ürünler özellikle nem, asit, yağ ve benzeri çözeltilere karşı yüksek direnç göstermektedir.